מהו תכנון פיננסי?

תכנון פיננסי הוא ניתוח נכסים והון כולל של ישות מסוימת, למשל משפחה, אדם, חברה.  תיק הנכסים וההון יכול לכלול נכסים, השקעות מכל מיני סוגים, כספים שאנו מודעים אליהם ולא מודעים אליהם. בתכנון פיננסי אנחנו בדרך כלל נערוך מפה של הנכסים הפיננסים והפנסיוניים בגישה הוליסטית ורחבה, נגדיר מטרות פיננסיות ופנסיוניות. לאחר מכן נבצע התאמה מירבית בין תיק הנכסים וחלוקתו מטרותינו לאורך ציר הזמן.

לתכנון פיננסי יש מטרות כלליות ומטרות אישיות, נפרט כאן על חלק ממטרותיו הכלליות: 

  1. הגדרה ומימוש יעדי החיים – כל אחד מאיתנו רוצה משהו מתישהו. תכנון פיננסי נכון ישרת אותנו כך שברב נקודות הזמן בחיים יהיו לנו את המשאבים המתאימים שיאפשרו לנו להשיג את הדברים שנרצה. הכנסת מתכנן פיננסי מומחה לתוך מעגל החיים מאפשרת הגדלה משמעותית של הסיכויים להגיע ליותר מטרות חיים על ציר הזמן.
  1. יציאה לפרישה בכבוד – תכנון פיננסי יקל עלינו את הפרישה ויאפשר לנו לצאת בכבוד. זאת אם נעשה אותו בזמן כמובן. לתכנון פיננסי נכון וטוב יש את היכולת להקל עד כמה שניתן על המעבר מעבודה לפרישה. התאמת ההוצאות ורמת החיים בתקופת העבודה כך שלא נרגיש קושי כלכלי בתקופת הפרישה. השארת רזרבות הוניות מספקות להכנסה רציפה גם במקרים השכיחים של התארכות תוחלת החיים מעבר למצופה.
  1. ביטחון כלכלי – בתהליך נכון של תכנון פיננסי נפחית עד כמה שניתן את מרכיבי אי- הוודאות לגבי העתיד. נשתמש בניהול סיכונים מושכל וננסה לחשב את כל המשתנים שיכולים לערער את הודאות במטרה להגיע למקסימום שליטה כלכלית. כך למשל ננסה לייצר הגנה ויציבות במקרים שאנו לא מצפים להם, כגון בריאות, הגנה על נכסים וכד'. 
  1. תזרימי המזומנים – תכנון נכון ובנייה מושכלת של תזרימי המזומנים העתידיים של משק הבית, צמצום עלויות מצד אחד והקצאת נכסים נכונה מאידך.תכנון הוצאות עתידיות וייעוד כספים עבורם תכנון כזה מאפשר למשק הבית ליהנות מזרם ודאי ורב יותר של כספים פנויים.

במידה ואתם מתעניינים לגבי תכנון פיננסי עבורכם או עבור מכרים שלכם, אתם מוזמנים לפנות אלינו, כמומחים בתחום התכנון הפיננסי נשמח להציע לכם את שירותינו.

מאמרים נוספים

6

הטעויות הקריטיות של אנשי הייטק

בניהול האסטרטגיה הפיננסית ובתכנון העתיד המשפחתי שלכם.

קבלו קורס קצר ללא עלות